Kawy rozpuszczalne
Podkategoria „Kawy rozpuszczalne” obejmuje 20 marek obecnych na polskich listach zakupów w aplikacjach Listonic i Moja Gazetka. Kliknij w markę, aby zobaczyć jej szczegółową analizę lub przejdź niżej, by sprawdzić trendy zakupowe całej podkategorii, jej pozycję na tle innych oraz źródło dodania produktów. Dane aktualizowane co miesiąc.
Kawy rozpuszczalne – dodania do list zakupów
120 369w wrz '25–sie '26
↑ 104,9% r/rr/r = (wrz '25–sie '26 vs wrz '24–sie '25)Pozycja w kategorii
1/8
spośród 8 podkategoriiDodania organiczne
60,5%
Reklamy 20,4% | Gazetki 19%1. Trendy zakupowe „Kawy rozpuszczalne” na tle kategorii
TrendWszystkie podkategorie – dodania miesięczne
| Miesiąc | Kawy rozpuszczalne | Kawy ziarniste | Kawy mielone | Kawy zbożowe | Koncentraty kawy | Cappuccino | Napoje kawowe i kawy mrożone | Kawy w kapsułkach |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wrz '24 | 10832 | 3877 | 1596 | 1987 | 2 | 600 | 5979 | 4162 |
| paź '24 | 4317 | 2562 | 1624 | 2350 | 0 | 968 | 271 | 369 |
| lis '24 | 4521 | 2734 | 1780 | 2438 | 0 | 1017 | 357 | 331 |
| gru '24 | 4526 | 2900 | 1806 | 2705 | 0 | 1673 | 200 | 460 |
| sty '25 | 4582 | 2555 | 1555 | 2816 | 0 | 930 | 276 | 402 |
| lut '25 | 3873 | 2504 | 1421 | 2300 | 2 | 736 | 336 | 335 |
| mar '25 | 4191 | 2832 | 1626 | 2467 | 2 | 793 | 214 | 389 |
| kwi '25 | 4493 | 2727 | 1707 | 2244 | 1 | 889 | 359 | 402 |
| maj '25 | 4448 | 2790 | 1712 | 2131 | 0 | 847 | 411 | 406 |
| cze '25 | 4237 | 2575 | 1787 | 1870 | 1 | 639 | 514 | 426 |
| lip '25 | 4457 | 2795 | 2059 | 1870 | 1 | 625 | 660 | 473 |
| sie '25 | 4256 | 9205 | 2005 | 1910 | 1 | 586 | 539 | 493 |
| wrz '25 | 3763 | 2418 | 1422 | 2160 | 0 | 644 | 353 | 365 |
| paź '25 | 5751 | 10695 | 2122 | 2512 | 0 | 703 | 161 | 399 |
| lis '25 | 14249 | 4694 | 15997 | 2811 | 0 | 1050 | 317 | 355 |
| gru '25 | 17076 | 6222 | 6048 | 2914 | 1 | 907 | 243 | 409 |
| sty '26 | 6636 | 6325 | 5080 | 3037 | 0 | 944 | 330 | 423 |
| lut '26 | 6730 | 5789 | 5751 | 2858 | 1 | 794 | 338 | 406 |
| mar '26 | 8456 | 12836 | 13385 | 2640 | 0 | 991 | 452 | 470 |
| kwi '26 | 6487 | 13045 | 7113 | 2429 | 0 | 773 | 439 | 647 |
| maj '26 | 7076 | 4856 | 4665 | 2220 | 3 | 626 | 916 | 545 |
| cze '26 | 16205 | 7263 | 7055 | 3141 | 70 | 852 | 1612 | 930 |
| lip '26 | 14409 | 11224 | 10104 | 5341 | 2191 | 1409 | 3777 | 1469 |
| sie '26 | 13531 | 17050 | 10310 | 5076 | 16491 | 1479 | 1801 | 1489 |
Kawy rozpuszczalne – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia)
Pokazuje, które miesiące są dla kategorii "gorące", a które słabsze. Wyniki tego samego miesiąca z różnych lat są uśredniane (np. wszystkie styczniowe razem), a każda taka średnia jest porównywana do średniej ze wszystkich miesięcy. 100 = poziom typowy, powyżej 100 = szczyt sezonu, poniżej 100 = sezon słabszy, 0 = brak danych za dany miesiąc.
| Miesiąc | Kawy rozpuszczalne – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia) |
|---|---|
| sty | 75 |
| lut | 71 |
| mar | 85 |
| kwi | 74 |
| maj | 77 |
| cze | 137 |
| lip | 126 |
| sie | 119 |
| wrz | 98 |
| paź | 67 |
| lis | 126 |
| gru | 145 |
Kawy rozpuszczalne rosną szybko, ale nie w tempie liderów wzrostu: wolumen wzrósł o 104,0% rok do roku, co daje tej kategorii 1. miejsce pod względem wolumenu w grupie. Kierunek jest zgodny z większością kategorii: wzrost jest wyższy niż w Kawach zbożowych (36,6%) i Cappuccino (8,2%), ale niższy niż w Kawach mielonych (327,9%) oraz Kawach ziarnistych (153,5%). Miesięczny przebieg był zmienny, z wysokimi wartościami w grudniu 2025 (17 076 dodań) i czerwcu 2026 (16 205), a indeks sezonowości wahał się od 68 do 145.
2. Jak Polacy planują zakup w podkategorii „Kawy rozpuszczalne”?
ŹródłaKawy rozpuszczalne – mix źródeł dodań
| Źródła | Wartość |
|---|---|
| Z gazetek | 34109 |
| Z reklam | 36585 |
| Organiczne | 108408 |
Porównanie mix źródeł – wszystkie podkategorie
| Kategoria | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Kawy rozpuszczalne | 19.04 | 20.43 | 60.53 |
| Kawy ziarniste | 24.82 | 28.25 | 46.93 |
| Kawy mielone | 33.3 | 25.59 | 41.11 |
| Kawy zbożowe | 9.3 | 0.18 | 90.52 |
| Koncentraty kawy | 1.5 | 95.22 | 3.28 |
| Cappuccino | 16.36 | 3.45 | 80.19 |
| Napoje kawowe i kawy mrożone | 27.26 | 34.04 | 38.7 |
| Kawy w kapsułkach | 3.36 | 22.76 | 73.88 |
Kawy rozpuszczalne – ewolucja źródeł dodań w czasie
| Miesiąc | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| wrz '24 | 61 | 6833 | 3938 |
| paź '24 | 253 | 62 | 4002 |
| lis '24 | 277 | 25 | 4219 |
| gru '24 | 307 | 0 | 4219 |
| sty '25 | 428 | 55 | 4099 |
| lut '25 | 174 | 72 | 3627 |
| mar '25 | 211 | 0 | 3980 |
| kwi '25 | 309 | 0 | 4184 |
| maj '25 | 295 | 1 | 4152 |
| cze '25 | 234 | 0 | 4003 |
| lip '25 | 258 | 1 | 4198 |
| sie '25 | 165 | 0 | 4091 |
| wrz '25 | 267 | 6 | 3490 |
| paź '25 | 1051 | 1071 | 3629 |
| lis '25 | 2493 | 8172 | 3584 |
| gru '25 | 2670 | 10274 | 4132 |
| sty '26 | 2955 | 2 | 3679 |
| lut '26 | 2671 | 532 | 3527 |
| mar '26 | 4235 | 730 | 3491 |
| kwi '26 | 3069 | 2 | 3416 |
| maj '26 | 2414 | 1364 | 3298 |
| cze '26 | 2574 | 7129 | 6502 |
| lip '26 | 3793 | 190 | 10426 |
| sie '26 | 2945 | 64 | 10522 |
Marki z podkategorii „Kawy rozpuszczalne” – wolumen dodań wg źródła w ostatnim roku (top 10)
| Marka | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Nescafe | 10969 | 30664 | 8192 |
| Jacobs | 9108 | 2566 | 2302 |
| MK Cafe | 2541 | 0 | 251 |
| Dallmayr | 480 | 985 | 56 |
| Tchibo | 601 | 0 | 227 |
| Bellarom | 367 | 0 | 27 |
| Woseba | 135 | 0 | 23 |
| Douwe Egberts | 57 | 0 | 1 |
| Prima | 29 | 0 | 14 |
| Lavazza | 18 | 0 | 20 |
Kawy rozpuszczalne mają przewagę własnej inicjatywy, ale pozostają podatne na wsparcie promocyjne: 60,52% wolumenu stanowiły dodania organiczne, 20,49% dodania z reklam, a 18,99% dodania z gazetek. Udział organiczny był wyższy niż w Kawach mielonych (41,11%), Kawach ziarnistych (46,99%) i Napoje kawowe i kawy mrożone (38,64%), ale niższy niż w Kawach zbożowych (90,51%), Cappuccino (80,17%) i Kawach w kapsułkach (73,83%). Udział reklam przewyższał Cappuccino i Kawy zbożowe, lecz pozostawał niższy niż w Kawach ziarnistych oraz Napoje kawowe i kawy mrożone.