Napoje kawowe i kawy mrożone
Podkategoria „Napoje kawowe i kawy mrożone” obejmuje 14 marek obecnych na polskich listach zakupów w aplikacjach Listonic i Moja Gazetka. Kliknij w markę, aby zobaczyć jej szczegółową analizę lub przejdź niżej, by sprawdzić trendy zakupowe całej podkategorii, jej pozycję na tle innych oraz źródło dodania produktów. Dane aktualizowane co miesiąc.
Napoje kawowe i kawy mrożone – dodania do list zakupów
10 739w wrz '25–sie '26
↑ 6,2% r/rr/r = (wrz '25–sie '26 vs wrz '24–sie '25)Pozycja w kategorii
6/8
spośród 8 podkategoriiDodania organiczne
38,7%
Reklamy 34% | Gazetki 27,3%1. Trendy zakupowe „Napoje kawowe i kawy mrożone” na tle kategorii
TrendWszystkie podkategorie – dodania miesięczne
| Miesiąc | Napoje kawowe i kawy mrożone | Kawy rozpuszczalne | Kawy ziarniste | Kawy mielone | Kawy zbożowe | Koncentraty kawy | Cappuccino | Kawy w kapsułkach |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wrz '24 | 5979 | 10832 | 3877 | 1596 | 1987 | 2 | 600 | 4162 |
| paź '24 | 271 | 4317 | 2562 | 1624 | 2350 | 0 | 968 | 369 |
| lis '24 | 357 | 4521 | 2734 | 1780 | 2438 | 0 | 1017 | 331 |
| gru '24 | 200 | 4526 | 2900 | 1806 | 2705 | 0 | 1673 | 460 |
| sty '25 | 276 | 4582 | 2555 | 1555 | 2816 | 0 | 930 | 402 |
| lut '25 | 336 | 3873 | 2504 | 1421 | 2300 | 2 | 736 | 335 |
| mar '25 | 214 | 4191 | 2832 | 1626 | 2467 | 2 | 793 | 389 |
| kwi '25 | 359 | 4493 | 2727 | 1707 | 2244 | 1 | 889 | 402 |
| maj '25 | 411 | 4448 | 2790 | 1712 | 2131 | 0 | 847 | 406 |
| cze '25 | 514 | 4237 | 2575 | 1787 | 1870 | 1 | 639 | 426 |
| lip '25 | 660 | 4457 | 2795 | 2059 | 1870 | 1 | 625 | 473 |
| sie '25 | 539 | 4256 | 9205 | 2005 | 1910 | 1 | 586 | 493 |
| wrz '25 | 353 | 3763 | 2418 | 1422 | 2160 | 0 | 644 | 365 |
| paź '25 | 161 | 5751 | 10695 | 2122 | 2512 | 0 | 703 | 399 |
| lis '25 | 317 | 14249 | 4694 | 15997 | 2811 | 0 | 1050 | 355 |
| gru '25 | 243 | 17076 | 6222 | 6048 | 2914 | 1 | 907 | 409 |
| sty '26 | 330 | 6636 | 6325 | 5080 | 3037 | 0 | 944 | 423 |
| lut '26 | 338 | 6730 | 5789 | 5751 | 2858 | 1 | 794 | 406 |
| mar '26 | 452 | 8456 | 12836 | 13385 | 2640 | 0 | 991 | 470 |
| kwi '26 | 439 | 6487 | 13045 | 7113 | 2429 | 0 | 773 | 647 |
| maj '26 | 916 | 7076 | 4856 | 4665 | 2220 | 3 | 626 | 545 |
| cze '26 | 1612 | 16205 | 7263 | 7055 | 3141 | 70 | 852 | 930 |
| lip '26 | 3777 | 14409 | 11224 | 10104 | 5341 | 2191 | 1409 | 1469 |
| sie '26 | 1801 | 13531 | 17050 | 10310 | 5076 | 16491 | 1479 | 1489 |
Napoje kawowe i kawy mrożone – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia)
Pokazuje, które miesiące są dla kategorii "gorące", a które słabsze. Wyniki tego samego miesiąca z różnych lat są uśredniane (np. wszystkie styczniowe razem), a każda taka średnia jest porównywana do średniej ze wszystkich miesięcy. 100 = poziom typowy, powyżej 100 = szczyt sezonu, poniżej 100 = sezon słabszy, 0 = brak danych za dany miesiąc.
| Miesiąc | Napoje kawowe i kawy mrożone – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia) |
|---|---|
| sty | 35 |
| lut | 39 |
| mar | 38 |
| kwi | 46 |
| maj | 76 |
| cze | 122 |
| lip | 255 |
| sie | 135 |
| wrz | 364 |
| paź | 25 |
| lis | 39 |
| gru | 25 |
Kategoria rośnie umiarkowanie i wolniej niż większość grupy: wzrost wyniósł 6,0% rok do roku, co plasuje Napoje kawowe i kawy mrożone na 6. miejscu wśród 8 kategorii. Kierunek jest zgodny z grupą — sześć z siedmiu kategorii porównawczych rosło, ale ich wzrosty były wyższe, m.in. 36,6% dla Kawy zbożowe i 104,0% dla Kawy rozpuszczalne; Kawy w kapsułkach spadły o 9,1%. Sezonowość była wyraźna: wolumen wzrósł z 916 dodań w maju do 3 777 dodań w lipcu 2026, po czym w sierpniu wyniósł 2 037 dodań; letnie odbicie widoczne było też w Cappuccino i Kawy rozpuszczalne.
2. Jak Polacy planują zakup w podkategorii „Napoje kawowe i kawy mrożone”?
ŹródłaNapoje kawowe i kawy mrożone – mix źródeł dodań
| Źródła | Wartość |
|---|---|
| Z gazetek | 5686 |
| Z reklam | 7100 |
| Organiczne | 8069 |
Porównanie mix źródeł – wszystkie podkategorie
| Kategoria | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Napoje kawowe i kawy mrożone | 27.26 | 34.04 | 38.7 |
| Kawy rozpuszczalne | 19.04 | 20.43 | 60.53 |
| Kawy ziarniste | 24.82 | 28.25 | 46.93 |
| Kawy mielone | 33.3 | 25.59 | 41.11 |
| Kawy zbożowe | 9.3 | 0.18 | 90.52 |
| Koncentraty kawy | 1.5 | 95.22 | 3.28 |
| Cappuccino | 16.36 | 3.45 | 80.19 |
| Kawy w kapsułkach | 3.36 | 22.76 | 73.88 |
Napoje kawowe i kawy mrożone – ewolucja źródeł dodań w czasie
| Miesiąc | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| wrz '24 | 11 | 5614 | 354 |
| paź '24 | 102 | 3 | 166 |
| lis '24 | 190 | 0 | 167 |
| gru '24 | 43 | 0 | 157 |
| sty '25 | 108 | 5 | 163 |
| lut '25 | 189 | 0 | 147 |
| mar '25 | 74 | 0 | 140 |
| kwi '25 | 145 | 0 | 214 |
| maj '25 | 182 | 0 | 229 |
| cze '25 | 213 | 0 | 301 |
| lip '25 | 215 | 0 | 445 |
| sie '25 | 118 | 0 | 421 |
| wrz '25 | 112 | 0 | 241 |
| paź '25 | 28 | 0 | 133 |
| lis '25 | 166 | 0 | 151 |
| gru '25 | 93 | 0 | 150 |
| sty '26 | 169 | 0 | 161 |
| lut '26 | 200 | 0 | 138 |
| mar '26 | 280 | 0 | 172 |
| kwi '26 | 218 | 0 | 221 |
| maj '26 | 604 | 0 | 312 |
| cze '26 | 708 | 0 | 904 |
| lip '26 | 978 | 1469 | 1330 |
| sie '26 | 540 | 9 | 1252 |
Marki z podkategorii „Napoje kawowe i kawy mrożone” – wolumen dodań wg źródła w ostatnim roku (top 10)
| Marka | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Nescafé | 161 | 6832 | 152 |
| Starbucks | 1170 | 0 | 241 |
| Cafe D'Or | 615 | 0 | 36 |
| GBS | 367 | 0 | 33 |
| Hochwald | 154 | 0 | 0 |
| Oshee Vitamin Coffee | 59 | 0 | 74 |
| Lidl Select&Go | 107 | 0 | 10 |
| Ehrmann | 50 | 0 | 0 |
| Zott Cafreze | 23 | 0 | 5 |
| Costa Coffee | 0 | 0 | 7 |
Kategoria wyróżnia się wysokim udziałem reklam i ograniczoną przewagą własnej inicjatywy: dodania organiczne stanowiły 38,6%, reklamy 34,1%, a gazetki 27,3% wolumenu. Udział organiczny był niższy niż w Kawy mielone (41,11%), Kawy ziarniste (46,99%), Kawy rozpuszczalne (60,52%), Cappuccino (80,17%), Kawy w kapsułkach (73,83%) i Kawy zbożowe (90,51%); wyższy był tylko niż w Koncentraty kawy (3,26%). Udział reklam przewyższał wszystkie te kategorie poza Koncentraty kawy, gdzie wyniósł 95,24%, co wskazuje na relatywnie istotną rolę reklam w generowaniu dodań.