Kawy zbożowe
Podkategoria „Kawy zbożowe” obejmuje 5 marek obecnych na polskich listach zakupów w aplikacjach Listonic i Moja Gazetka. Kliknij w markę, aby zobaczyć jej szczegółową analizę lub przejdź niżej, by sprawdzić trendy zakupowe całej podkategorii, jej pozycję na tle innych oraz źródło dodania produktów. Dane aktualizowane co miesiąc.
Kawy zbożowe – dodania do list zakupów
37 139w wrz '25–sie '26
↑ 37,1% r/rr/r = (wrz '25–sie '26 vs wrz '24–sie '25)Pozycja w kategorii
4/8
spośród 8 podkategoriiDodania organiczne
90,5%
Reklamy 0,2% | Gazetki 9,3%1. Trendy zakupowe „Kawy zbożowe” na tle kategorii
TrendWszystkie podkategorie – dodania miesięczne
| Miesiąc | Kawy zbożowe | Kawy rozpuszczalne | Kawy ziarniste | Kawy mielone | Koncentraty kawy | Cappuccino | Napoje kawowe i kawy mrożone | Kawy w kapsułkach |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wrz '24 | 1987 | 10832 | 3877 | 1596 | 2 | 600 | 5979 | 4162 |
| paź '24 | 2350 | 4317 | 2562 | 1624 | 0 | 968 | 271 | 369 |
| lis '24 | 2438 | 4521 | 2734 | 1780 | 0 | 1017 | 357 | 331 |
| gru '24 | 2705 | 4526 | 2900 | 1806 | 0 | 1673 | 200 | 460 |
| sty '25 | 2816 | 4582 | 2555 | 1555 | 0 | 930 | 276 | 402 |
| lut '25 | 2300 | 3873 | 2504 | 1421 | 2 | 736 | 336 | 335 |
| mar '25 | 2467 | 4191 | 2832 | 1626 | 2 | 793 | 214 | 389 |
| kwi '25 | 2244 | 4493 | 2727 | 1707 | 1 | 889 | 359 | 402 |
| maj '25 | 2131 | 4448 | 2790 | 1712 | 0 | 847 | 411 | 406 |
| cze '25 | 1870 | 4237 | 2575 | 1787 | 1 | 639 | 514 | 426 |
| lip '25 | 1870 | 4457 | 2795 | 2059 | 1 | 625 | 660 | 473 |
| sie '25 | 1910 | 4256 | 9205 | 2005 | 1 | 586 | 539 | 493 |
| wrz '25 | 2160 | 3763 | 2418 | 1422 | 0 | 644 | 353 | 365 |
| paź '25 | 2512 | 5751 | 10695 | 2122 | 0 | 703 | 161 | 399 |
| lis '25 | 2811 | 14249 | 4694 | 15997 | 0 | 1050 | 317 | 355 |
| gru '25 | 2914 | 17076 | 6222 | 6048 | 1 | 907 | 243 | 409 |
| sty '26 | 3037 | 6636 | 6325 | 5080 | 0 | 944 | 330 | 423 |
| lut '26 | 2858 | 6730 | 5789 | 5751 | 1 | 794 | 338 | 406 |
| mar '26 | 2640 | 8456 | 12836 | 13385 | 0 | 991 | 452 | 470 |
| kwi '26 | 2429 | 6487 | 13045 | 7113 | 0 | 773 | 439 | 647 |
| maj '26 | 2220 | 7076 | 4856 | 4665 | 3 | 626 | 916 | 545 |
| cze '26 | 3141 | 16205 | 7263 | 7055 | 70 | 852 | 1612 | 930 |
| lip '26 | 5341 | 14409 | 11224 | 10104 | 2191 | 1409 | 3777 | 1469 |
| sie '26 | 5076 | 13531 | 17050 | 10310 | 16491 | 1479 | 1801 | 1489 |
Kawy zbożowe – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia)
Pokazuje, które miesiące są dla kategorii "gorące", a które słabsze. Wyniki tego samego miesiąca z różnych lat są uśredniane (np. wszystkie styczniowe razem), a każda taka średnia jest porównywana do średniej ze wszystkich miesięcy. 100 = poziom typowy, powyżej 100 = szczyt sezonu, poniżej 100 = sezon słabszy, 0 = brak danych za dany miesiąc.
| Miesiąc | Kawy zbożowe – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia) |
|---|---|
| sty | 109 |
| lut | 96 |
| mar | 95 |
| kwi | 87 |
| maj | 81 |
| cze | 94 |
| lip | 135 |
| sie | 131 |
| wrz | 77 |
| paź | 91 |
| lis | 98 |
| gru | 105 |
Kawy zbożowe rosną stabilnie, lecz wolniej niż większość większych segmentów: w okresie kończącym się w sierpniu 2026 kategoria osiągnęła 64 086 dodań i wzrost 36,6% rok do roku, zajmując 4. miejsce na 8 kategorii. Kierunek jest zgodny z większością grupy, choć tempo pozostaje niższe niż w Kawach rozpuszczalnych (+104,0%), Kawach ziarnistych (+153,5%) i Kawach mielonych (+327,9%); wyjątkiem są Kawy w kapsułkach (-9,1%). Miesięczny wolumen wzrósł z 2 220 dodań w maju do 5 341 w lipcu, po czym wyniósł 4 935 w sierpniu, a indeks sezonowości wahał się od 78 do 135.
2. Jak Polacy planują zakup w podkategorii „Kawy zbożowe”?
ŹródłaKawy zbożowe – mix źródeł dodań
| Źródła | Wartość |
|---|---|
| Z gazetek | 5976 |
| Z reklam | 113 |
| Organiczne | 58138 |
Porównanie mix źródeł – wszystkie podkategorie
| Kategoria | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Kawy zbożowe | 9.3 | 0.18 | 90.52 |
| Kawy rozpuszczalne | 19.04 | 20.43 | 60.53 |
| Kawy ziarniste | 24.82 | 28.25 | 46.93 |
| Kawy mielone | 33.3 | 25.59 | 41.11 |
| Koncentraty kawy | 1.5 | 95.22 | 3.28 |
| Cappuccino | 16.36 | 3.45 | 80.19 |
| Napoje kawowe i kawy mrożone | 27.26 | 34.04 | 38.7 |
| Kawy w kapsułkach | 3.36 | 22.76 | 73.88 |
Kawy zbożowe – ewolucja źródeł dodań w czasie
| Miesiąc | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| wrz '24 | 8 | 0 | 1979 |
| paź '24 | 142 | 0 | 2208 |
| lis '24 | 101 | 0 | 2337 |
| gru '24 | 92 | 0 | 2613 |
| sty '25 | 248 | 0 | 2568 |
| lut '25 | 117 | 0 | 2183 |
| mar '25 | 139 | 0 | 2328 |
| kwi '25 | 129 | 0 | 2115 |
| maj '25 | 91 | 0 | 2040 |
| cze '25 | 146 | 0 | 1724 |
| lip '25 | 80 | 0 | 1790 |
| sie '25 | 8 | 0 | 1902 |
| wrz '25 | 190 | 0 | 1970 |
| paź '25 | 236 | 109 | 2167 |
| lis '25 | 453 | 2 | 2356 |
| gru '25 | 322 | 2 | 2590 |
| sty '26 | 533 | 0 | 2504 |
| lut '26 | 751 | 0 | 2107 |
| mar '26 | 339 | 0 | 2301 |
| kwi '26 | 349 | 0 | 2080 |
| maj '26 | 427 | 0 | 1793 |
| cze '26 | 291 | 0 | 2850 |
| lip '26 | 417 | 0 | 4924 |
| sie '26 | 367 | 0 | 4709 |
Marki z podkategorii „Kawy zbożowe” – wolumen dodań wg źródła w ostatnim roku (top 10)
| Marka | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Inka | 1768 | 2 | 15408 |
| Caro | 2781 | 109 | 790 |
| Delecta Anatol | 565 | 0 | 1175 |
| Kujawianka | 3 | 0 | 77 |
| Cykoria | 7 | 0 | 47 |
Kawy zbożowe mają najwyższy udział dodania organicznych w grupie: stanowiły 90,51% wolumenu, wyraźnie więcej niż Cappuccino (80,17%) i Kawy w kapsułkach (73,83%), a także niż pozostałe porównywane kategorie. Gazetki odpowiadały za 9,31%, natomiast reklamy za zaledwie 0,18%, podczas gdy udział reklam wynosił 20,49% w Kawach rozpuszczalnych i 28,31% w Kawach ziarnistych.