Koncentraty kawy
Podkategoria „Koncentraty kawy” obejmuje 4 marki obecne na polskich listach zakupów w aplikacjach Listonic i Moja Gazetka. Kliknij w markę, aby zobaczyć jej szczegółową analizę lub przejdź niżej, by sprawdzić trendy zakupowe całej podkategorii, jej pozycję na tle innych oraz źródło dodania produktów. Dane aktualizowane co miesiąc.
Koncentraty kawy – dodania do list zakupów
18 753w wrz '25–sie '26
↑ 187 430% r/rr/r = (wrz '25–sie '26 vs wrz '24–sie '25)Pozycja w kategorii
7/8
spośród 8 podkategoriiDodania organiczne
3,3%
Reklamy 95,2% | Gazetki 1,5%1. Trendy zakupowe „Koncentraty kawy” na tle kategorii
TrendWszystkie podkategorie – dodania miesięczne
| Miesiąc | Koncentraty kawy | Kawy rozpuszczalne | Kawy ziarniste | Kawy mielone | Kawy zbożowe | Cappuccino | Napoje kawowe i kawy mrożone | Kawy w kapsułkach |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wrz '24 | 2 | 10832 | 3877 | 1596 | 1987 | 600 | 5979 | 4162 |
| paź '24 | 0 | 4317 | 2562 | 1624 | 2350 | 968 | 271 | 369 |
| lis '24 | 0 | 4521 | 2734 | 1780 | 2438 | 1017 | 357 | 331 |
| gru '24 | 0 | 4526 | 2900 | 1806 | 2705 | 1673 | 200 | 460 |
| sty '25 | 0 | 4582 | 2555 | 1555 | 2816 | 930 | 276 | 402 |
| lut '25 | 2 | 3873 | 2504 | 1421 | 2300 | 736 | 336 | 335 |
| mar '25 | 2 | 4191 | 2832 | 1626 | 2467 | 793 | 214 | 389 |
| kwi '25 | 1 | 4493 | 2727 | 1707 | 2244 | 889 | 359 | 402 |
| maj '25 | 0 | 4448 | 2790 | 1712 | 2131 | 847 | 411 | 406 |
| cze '25 | 1 | 4237 | 2575 | 1787 | 1870 | 639 | 514 | 426 |
| lip '25 | 1 | 4457 | 2795 | 2059 | 1870 | 625 | 660 | 473 |
| sie '25 | 1 | 4256 | 9205 | 2005 | 1910 | 586 | 539 | 493 |
| wrz '25 | 0 | 3763 | 2418 | 1422 | 2160 | 644 | 353 | 365 |
| paź '25 | 0 | 5751 | 10695 | 2122 | 2512 | 703 | 161 | 399 |
| lis '25 | 0 | 14249 | 4694 | 15997 | 2811 | 1050 | 317 | 355 |
| gru '25 | 1 | 17076 | 6222 | 6048 | 2914 | 907 | 243 | 409 |
| sty '26 | 0 | 6636 | 6325 | 5080 | 3037 | 944 | 330 | 423 |
| lut '26 | 1 | 6730 | 5789 | 5751 | 2858 | 794 | 338 | 406 |
| mar '26 | 0 | 8456 | 12836 | 13385 | 2640 | 991 | 452 | 470 |
| kwi '26 | 0 | 6487 | 13045 | 7113 | 2429 | 773 | 439 | 647 |
| maj '26 | 3 | 7076 | 4856 | 4665 | 2220 | 626 | 916 | 545 |
| cze '26 | 70 | 16205 | 7263 | 7055 | 3141 | 852 | 1612 | 930 |
| lip '26 | 2191 | 14409 | 11224 | 10104 | 5341 | 1409 | 3777 | 1469 |
| sie '26 | 16487 | 12970 | 16172 | 9740 | 4935 | 1451 | 1782 | 1443 |
Koncentraty kawy – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia)
Pokazuje, które miesiące są dla kategorii "gorące", a które słabsze. Wyniki tego samego miesiąca z różnych lat są uśredniane (np. wszystkie styczniowe razem), a każda taka średnia jest porównywana do średniej ze wszystkich miesięcy. 100 = poziom typowy, powyżej 100 = szczyt sezonu, poniżej 100 = sezon słabszy, 0 = brak danych za dany miesiąc.
| Miesiąc | Koncentraty kawy – sezonowość miesięczna (indeks, 100 = średnia) |
|---|---|
| sty | 0 |
| lut | 0 |
| mar | 0 |
| kwi | 0 |
| maj | 0 |
| cze | 5 |
| lip | 140 |
| sie | 1055 |
| wrz | 0 |
| paź | 0 |
| lis | 0 |
| gru | 0 |
Koncentraty kawy rosną skokowo, co otwiera krótkie, intensywne okno aktywacji: w sierpniu odnotowano 16 487 dodań, a wzrost rok do roku wyniósł 187 430%. Kierunek jest zgodny z większością kategorii — Kawy mielone rosły o 327,9%, Kawy ziarniste o 153,5%, a Kawy w kapsułkach jako jedyne spadły o 9,1%; tempo Koncentratów kawy jest jednak nieporównywalnie wyższe i wynika z bardzo małej bazy. Sezonowość jest silnie skoncentrowana na końcu okresu: indeks wyniósł 1 055 w sierpniu wobec 140 w lipcu, a wolumen wzrósł z 70 dodań w czerwcu do 2 191 w lipcu i 16 487 w sierpniu.
2. Jak Polacy planują zakup w podkategorii „Koncentraty kawy”?
ŹródłaKoncentraty kawy – mix źródeł dodań
| Źródła | Wartość |
|---|---|
| Z gazetek | 282 |
| Z reklam | 17869 |
| Organiczne | 612 |
Porównanie mix źródeł – wszystkie podkategorie
| Kategoria | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Koncentraty kawy | 1.5 | 95.24 | 3.26 |
| Kawy rozpuszczalne | 18.99 | 20.49 | 60.52 |
| Kawy ziarniste | 24.7 | 28.31 | 46.99 |
| Kawy mielone | 33.17 | 25.72 | 41.11 |
| Kawy zbożowe | 9.31 | 0.18 | 90.51 |
| Cappuccino | 16.38 | 3.45 | 80.17 |
| Napoje kawowe i kawy mrożone | 27.28 | 34.08 | 38.64 |
| Kawy w kapsułkach | 3.35 | 22.82 | 73.83 |
Koncentraty kawy – ewolucja źródeł dodań w czasie
| Miesiąc | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| wrz '24 | 0 | 0 | 2 |
| paź '24 | 0 | 0 | 0 |
| lis '24 | 0 | 0 | 0 |
| gru '24 | 0 | 0 | 0 |
| sty '25 | 0 | 0 | 0 |
| lut '25 | 0 | 0 | 2 |
| mar '25 | 0 | 0 | 2 |
| kwi '25 | 0 | 0 | 1 |
| maj '25 | 0 | 0 | 0 |
| cze '25 | 0 | 0 | 1 |
| lip '25 | 0 | 0 | 1 |
| sie '25 | 0 | 0 | 1 |
| wrz '25 | 0 | 0 | 0 |
| paź '25 | 0 | 0 | 0 |
| lis '25 | 0 | 0 | 0 |
| gru '25 | 0 | 0 | 1 |
| sty '26 | 0 | 0 | 0 |
| lut '26 | 0 | 0 | 1 |
| mar '26 | 0 | 0 | 0 |
| kwi '26 | 0 | 0 | 0 |
| maj '26 | 0 | 0 | 3 |
| cze '26 | 46 | 0 | 24 |
| lip '26 | 185 | 1935 | 71 |
| sie '26 | 51 | 15934 | 502 |
Marki z podkategorii „Koncentraty kawy” – wolumen dodań wg źródła w ostatnim roku (top 10)
| Marka | Z gazetek | Z reklam | Organiczne |
|---|---|---|---|
| Jacobs | 314 | 17869 | 516 |
| Nescafe | 0 | 0 | 1 |
| L'Or | 0 | 0 | 0 |
| Douwe Egberts | 0 | 0 | 0 |
Koncentraty kawy mają niemal całkowicie reklamowy profil: reklamy wygenerowały 31 868 dodań, czyli 96,7% wolumenu 32 947 dodań, podczas gdy dodania organiczne stanowiły 3,0%, a dodania z gazetek 0,3%. Udział organiczny jest wyraźnie niższy niż we wszystkich kategoriach porównawczych — od 38,64% w Napoje kawowe i kawy mrożone do 90,51% w Kawy zbożowe — co wskazuje na wyjątkowo silną zależność tej kategorii od reklam.